O Krakowie

  • Droga Królewska / Royal Road.

    Droga Królewska / Royal Road.

Kraków jest stolicą Małopolski i dawną stolicą Rzeczypospolitej. Jest malowniczo położony nad Wisłą i otoczony pagórkami i wzniesieniami. Założone przed IX wiekiem miasto miało w roku 2015 około 760.000 mieszkańców. Wraz ze 170.000 studentów populacja miasta niedługo sięgnie miliona ludzi. Dziś Kraków jest przede wszystkim:

- centrum kultury i sztuki,

- centrum naukowo-edukacyjnym,

- ośrodkiem turystyki, 

- centrum biznesowym.

Najważniejszym turystycznie obszarem miasta jest Stare Miasto wraz z Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz dawną dzielnicą żydowską zwaną Kazimierzem. Historyczne centrum wypełnione jest kawiarniami, restauracjami, barami i pubami z jednej strony oraz muzeami, galeriami, teatrami, kinami i innymi ośrodkami sztuki z drugiej. Kraków zwany jest też - ze względu na wielką liczbę kościołów i świątyń - Rzymem Północy. Nie na darmo - w mieście widać ślady kultury polskiej, niemieckiej, żydowskiej i innych.

Zapraszamy też na wirtualną przejażdżkę po Krakowie przy pomocy kamer internetowych (linki poniżej), na dole strony są również filmy z krakowskimi impresjami oraz zakładka Download, gdzie znajdą Państwo różne użyteczne pliki do ściągnięcia, np. mapy, przewodniki itp.

 

I. Live webcams

 

II. Informacja turystyczna online: www.infokrakow.pl/ , www.krakow.pl lub tel.: +48 608 599 999

 

III. Wikipedia o Krakowie - wszystkie najważniejsze dane: Link Kraków

 

IV. Pogoda w Krakowie

 

Script logo